Megéri néha újrarajzolni a régi melókat

digitális rajz egy fantasy faluról, öszzehasonlítás

A múltkor éppen pár régebbi munkát kerestem, hogy kinyomtathassam őket egy kiállításra. Az egész folyamatnak nem kellett volna többnek lennie mondjuk harminc percnél, hiszen nagyjából tudtam, hogy milyen rajzokat keresek. Csak aztán jött a fránya nosztalgia. Tipikusan olyan volt a helyzet, amikor tudod, hogy már nagyon nem ezzel kéne foglalkoznod, de olyan jó érzés visszanézegetni a régi munkákat, vázlatokat, elfilózni egy-egy félbehagyott projekten, arra gondolva, hogy mi lett volna, ha...

Nos, elsőre ez ilyen felesleges instapörgetéshez hasonló dolognak tűnhet, amivel csak égeted az értékes szabadidődet, de ebben a cikkben igyekszem majd meggyőzni téged arról, hogy igenis van értelme néha leporolni régebbi projekteket, sőt, elővenni akár gyerekkori rajzokat.

Miért érdemes feleleveníteni régebbi projekteket?

Motiváló

Lásd meddig jutottál!

Különösen, ha épp egy tanulási szakaszban vagy, akkor motiváló lehet visszanézni a korábbi munkáidat és számot vetni a fejlődéseddel. Akkor is jól jöhet egy kis múltidézés, ha épp úgy érzed, hogy elakadtál a fejlődésben.

Inspiráló

A régi ötletek nem feltétlen rossz ötletek.

Sokszor az ember el is felejti, hogy egy-egy régi, béna skicc mögött néha igazi gyöngyszem ötletek rejtőznek. Az én régi vázlatfüzeteimnél legalábbis több olyan rész is van, ahol tisztán látszik, hogy csak a rajzkészségem akkori szintje akadályozta meg, hogy az adott koncepció a megfelelő módon öltsön testet a papíron. Az ilyen projekteket igazi élmény feleleveníteni és elveszni az egykori énem fantáziájában.

Időt spórol

A koncepció nagyrészt készen van mögötte

Kellene holnapra egy új meló a portfoliódba? Minek szórakoznál azzal, hogy órákat ücsörögsz egy sör mellett azon rágódva, hogy „de mégis mit rajzoljak”, csak azért, hogy utána nekiállj kidolgozni valami legjobb esetben is középszerű ötletet, amit csak a stressz facsart ki belőled. Ehelyett csak ki kell nyitnod a mappádat, vagy a vázlatfüzeteidet és találsz egy rahedli félbehagyott -vagy el sem kezdett- nagyon szomorú és magányos munkát, amik csak arra várnak, hogy újra elővedd őket! Ezzel sokszor megspórolhatod az ötletelés és koncepcióalkotás hosszú folyamatát.

Poén, de durván

Lássuk be a legfontosabb érvem mindezek mellett az, hogy régi munkákat felújítani poén. Rendkívül szórakoztató újragondolni régi ötleteket és továbbépíteni valami olyasmit mai fejjel, amit még az egykori, talán tizenéves éned kezdett el, ki tudja hány éve. Ha a korábbi meggyőzési stratégiám sikerrel járt, akkor már esetleg találtál is valami munkát, amit a figyelmedre érdemesnek tartasz. Mielőtt bármit is kezdenél vele, vizsgáld meg tüzetesen. Mit kedvelsz benne? Mi ragadta meg a figyelmedet?

Vegyük például az én ezeréves rajzomat, ezt a jó fej, tökházakból álló falut.

Mi működik rajta?

Ezekre kell majd figyelned, hogy a redesign során ezek az értékek ne sérüljenek

digitális rajz, tökházakból álló faluról

1. Színek, fények: tetszik ez az esti, naplementés hangulat, érdekes, ahogy a kék és lila dominál és a naranccsal egészül ki. Jók a színek.

2. Kompozíció: kellemesen mutatja be a falu zegzugosságát, bár kicsit még lehetne rajta csiszolni.

3. Design és anyaghasználat, koncepció: Izgalmasak ezek az épületek, olyan, mintha valami tökféleségből lennének növesztve. Törzsi hangulata van a képnek, organikusak rajta a golyószerű házak, az egész valahogy ötletes és barátságos. Érdekes a kontraszt az organikus részek és a szabályosok (pl. kémények) között.

Mit érdemes javítani?

Ezen a ponton jön jól, ha egy olyan rajzot választottál, amit már régen nem láttál, mert ilyenkor friss szemmel tudod megfigyelni, szinte külső szemlélőként.

Jelen példánál maradva érdemes:
1. Tisztázni az épületeket, szerkezetet, épülettípusokat. (most vegyesen van cserepes, meg ilyen organikus)

2. Tisztázni, hogy hol vagyunk. Vízen van? Mi a térbeli helyzet? Hol vagyunk a falun belül? (ez a törzsfőnök háza?) Hogy vannak az utcák? (kicsit káoszos most)

3. Megtölteni élettel. Kik laknak ott? Túl tiszta, túl üres a kép. Milyen egyéb propok lehetnének?

4. kitalálni egy keretsztorit. (nem kell túlbonyolítani, ha egy kép a cél)
Honnan jön az anyag? Termesztenek ilyen óriástököket, majd meghámozzák és összeépítik őket valamilyen vázra, mintha csak bőr lenne? Esetleg ez a tökszerű dolog náluk olyasmi, amire az egész kultúrájuk épül, mert mondjuk a belsejét meg tudják enni, a vízhatlan héjából meg mindenféle ruhát, meg épületeket készítenek? 

A munkafolyamatról

Na jó, de hogyan állsz neki egy ilyen felújításnak?

1 . A cél kijelölése: mi a projekt végkimenetele?

Az én esetemben ez egy darab hangulatkép (hasonlóan a régihez)  3-4 kiegészítő concept art (főleg városkép, épülettípusok).

Itt egyébként lehet az is célod, hogy csak egy illusztrációt készíts, nem feltétlen kell ennél mélyebbre menned, de én szeretem a designer szemléletet belevinni a rajzaimba, egy kicsit kidolgozva a mögöttük lévő világot.

2. Inspiráció, referenciagyűjtés, moodboard

Célszerű egy ilyen projektet azzal kezdeni, hogy egy oldalra összeraksz mindent, amit szeretnél, hogy a kész kép sugalljon. Milyen érzéseket akarsz látni a képen? Milyen szavak jussanak eszedbe róla? Milyen palettát választasz? Milyen technológiákkal dolgoznak az ott élők? Milyen növényeket termesztenek? Hogy élnek, és egyáltalán milyen lények?

Cél itt az általános hangulat elkapása, a design formanyelvét is beleértve. Általában ezt a fajta moodboardozást pinteresten végzem, és az ott összeállított táblából válogatom össze végül azt a pár képet, ami a legjobban leírja a tervezett jelenetemet. Nekem sokat segít mindig, ha az adott moodboardhoz 3-4 hívószót, kulcsszót is kapcsolok. Ennél a képnél ezek a következők voltak: Organikus, Népmese, Titokzatos.

A gyűjtés során az is fontos, hogy időt szabj magadnak. Könnyű elveszni órákra a pinterest bugyraiban, keresve a “tökéletes” referenciát. Ne felejtsd el, hogy ez igazából csak tájékozódás, nem maga a munka.

Csak olyan képeket válassz, amik az alábbiak közül legalább egy kategóriába beleillenek:

  1. Stílusra, arculatra példa

  2. Hangulatra, színvilágra példa

  3. Formanyelvre, designra példa

  4. Kultúrára, keretsztorira, technológiára példa

  5. Való világból párhuzam, példa. Ilyenek lehetnek az én esetemben a különböző törzsi épületek, eszközök.

  6. Szokatlan, kreatív megoldás, ami nem feltétlen kapcsolódik szorosan a témához, de valahogy megragadta a fantáziádat, úgy vagy vele, hogy ez még jó lesz valamire. (sokszor ezekből származhatnak azok a nem várt, kreatív megoldások, amiktől egyedibb lesz a rajzod)

3. Leválogatás

Ez mindig a legnehezebb, de egyben a legfontosabb szakasz is, hiszen több száz képpel nem lehet mit kezdeni. Egyben kell látnod őket. Én olyan maximum 20 képnél szoktam meghúzni a lélektani határt. A válogatás során általában a hasonló tematikájú képeteket igyekszem összevágni, vagy kiválasztani belőlük azt az egyet, amelyik a legjobban közvetíti az adott ötletet.

moodboard, éjjeli erdővel, organikus störzsi épületekkel

Félmondat a formanyelvekről

Ez a téma ugyan nem egészen idetartozik, de nem mindegy milyen alapformákból építkezel. (ne zavarjon meg az épületes példa, ez karakterekre vagy járművekre ugyanúgy érvényes lehet)

Az emberek fura lények, és egyáltalán nem logikusan gondolkodnak a látszat ellenére. A ráció helyett valójában az asszociáció az úr a fejünkben, és a legtöbb dolgot “fogalomkupacokként” dolgozzuk fel, nem önmagukban (többek között ezért szeretünk történeteket mesélni).

Az egyszerűség kedvéért képzeld azt, hogy a fejed tele van pókhálóval, és egy-egy fogalomhoz a legindokolatlanabb módon társul egy csomó másik. Például vegyük a piros színt alapul:

Piros, mint a labda. A labda, amivel anno az iskolában fejbe rúgtak. Direkt csinálta a Petike, és hogy utáltam! Soha nem lesz Peti nevű gyerekem.

Gondolom feltűnt, hogy a piros színtől két másodperc alatt lehet eljutni a gyermekkori traumákig és a gyerekvállalásig. A lényeg, hogy ez az asszociációs kapcsolat az erős érzelmeknél jön elő leginkább, sokszor az emlékeket is érzetekhez kötjük. Ilyen módon a formáknak is „jelentése van”, plusztartalmat hordoznak, melyek akár kultúránként, vagy hozott élményektől függően változhatnak.

Erre egyszerű példa ez a három alapforma, a kör, a háromszög és a négyzet.

A körnél a lekerekítettséghez gyakran barátságosság, természetesség, teljesség társul. A hullámos forma dinamikus, folyton mozgó. A háromszög aktív, agresszív, harcos. A kocka mindig stabil, biztonságos.

kör, háromszög és négyszögön alapuló épületskiccek

Alternatív épületek különböző alapformákból kiindulva

Jól használhatóak ezek az asszociációk az épületek rajzolásánál. Például a háromszög: szúrós a katonai épület, vadászház; a négyszögletes lehet farm, kezművesműhely, raktár vagy erőd. A gömb pedig a törzsfőnök háza, valamiféle alkimista labor, mágiához kapcsolódó épület vagy ilyesmi. Ezen felül az adott alapforma dimenziói, belső arányai is számítanak (fektetett téglalap stabilabb, erődszerűbb, mint egy állított, stb.).

Ilyen alapformákra, esetleg meghatározó színekre, vagy motívumokra akár különböző törzsek teljes arculatát is felépítheted (pl. a kék kör törzse, vagy a piros háromszög népe). Ezzel vizuálisan jól elkülönítve őket, illetve támpontot adva a nézőnek azzal kapcsolatban, hogy mire számíthat az adott törzsnél (ha ez mondjuk egy stratégiai játékban jelenik meg).

A gyűjtés után

A skiccelés

A moodboard után kezdődhet a szabad ötletelés, skiccelés. Jelen példánál én kicsiben dolgoztam, a sziluettre fókuszálva. Próbáltam minél többféle formával kísérletezni, kicsit meghaladni az ilyen általános, unalmas megoldásokat.

A sziluett alapú rajzolás egyébként egy jó eszköz arra, hogy izgalmas formákat hozz létre viszonylag gyorsan, és beindítsd kicsit a kreativitásodat. Ez kicsit olyan, mint amikor nyáron a felhőket nézed, és belelátsz állatokat vagy karaktereket. 

Ebben a cikkben mélyebben nem térek ki erre, de az angolul beszélők számára kihagyhatatlan videót készített róla Feng Zhu, amit csak ajánlani tudok. Az ő csatornáját egyébként is érdemes követni, ha a rajzolás érdekel.

különböző skiccek törzsi épületekről

Különböző sziluettekből kiinduló skiccek

Szelektálás és kidolgozás

Mindenképpen válogatnod kell ahhoz, hogy a végső design egységes legyen, emellett az összes skicc nem fog kiférni a végleges képedre, szóval nincs mese, kukázni kell. Ez a legnehezebb része a folyamatnak, mert sokszor olyan skicctől is meg kell szabadulnod, amit kifejezetten izgalmasnak tartasz, vagy nagyon beleszerettél, de egyszerűen nem látod, hogy hogyan tudna illeszkedni a végső képbe. Viszont a kirostált skicceket se rakd messzire, ha bármikor folytatni akarod ezt a projektet, mondjuk ugyanebben a faluban egy másik résznek a megmutatásával, akkor még jól jöhetnek.

A mostani példában kiválasztottam négy épületet és azokat kidolgoztam valamennyire.

rajzok különböző épületekről, melyek tökből készültek

Végleges rajz kidolgozása és örülés

A kidolgozott elemek után nekiálltam megtervezni a végleges képet. A folyamat itt is skicceléssel kezdődött, majd végtelen óra photoshopban festegetés után megszületett a végeredmény.

digitális rajz, rajta egy falu éjszaka, holdfényben

Az elkészült végleges rajz

Az egész projekt folyamatáról készítettem egy felgyorsított videót, abban jobban megfigyelhetitek azokat a fázisokat is, amik ebben a cikkben nem feltétlen kerültek kifejtésre.

Next
Next

Ha rajzolni tanulsz, a kövek a barátaid!